Panele

Jeśli zdecydowałeś, że w którymś z Twoich pokoi na podłodze będą znajdowały się panele (a nie drewno czy też żywica poliuretanowa), to możesz być pewny, że do położenia tego typu podłogi nie będziesz potrzebował ekipy fachowców, którzy za tak prostą czynność zażyczyliby sobie kilkaset złotych. O wiele lepiej jest wziąć sobie dzień wolnego lub też przystąpić do tego typu prac w weekend i wykonać je samodzielnie. Jeśli jesteś uważnym i skrupulatnym człowiekiem, to nie będzie widać różnicy czy Ty kładziesz panele czy fachowcy – a oszczędności będą nie małe.





Szukasz firmy, która położy glazurę w Twojej łazience albo w kuchni? Odwiedź portal Baneo.pl i znajdź wykonawcę tego typu usług z Twojego regionu. Dzięki porównywarce cen oraz możliwości dodawania opinii nie tylko wybierzesz firmą, która nie wydrze od Ciebie ostatniego grosza ale także będziesz miał pewność, że prace zostaną wykonane z należytą starannością.

Przy wyborze paneli powinieneś zwracać uwagę na ich klasę ścieralności. Jeśli chcesz żeby podłoga była solidna i jakiekolwiek zarysowania nie pojawiły się na niej zbyt szybko, to zdecyduj się na panele wyższej jakości. Mamy tutaj do wybory klasy ścieralności od A1, przez A2, itd. aż do A5 – przy czym klasa ścieralności A5 świadczy o najwyższej jakości paneli. Jeśli chcemy więc mieć solidną podłogę, to powinniśmy wybrać albo panele o klasie ścieralności A4 albo A5. Warto wybrać się do dużych marketów budowlanych (Leroy Merlin, Castorama) i sprawdzić aktualne promocje. Czasem możemy natrafić na panele o najwyższej jakości w cenie około 30 zł za metr kwadratowy. Warto wyszukiwać takich okazji.

Oprócz paneli musisz także zaopatrzyć się w folię paroizolacyjną oraz specjalne maty (dawniej pod panele układało się gąbkę), a także listwy przypodłogowe, zestaw kołków i wkrętów. Żeby uniknąć rozjeżdżania się mat możesz skleić je taśmą klejącą. Narzędzia, które są niezbędne do ułożenia paneli, to: wyżynarka, miarka, ołówek, kątownik – dzięki niemu najłatwiej będziemy mogli zaznaczać miejsca cięcia paneli, wiertarka, kliny dystansujące.

Poniżej zamieszczamy film instruktażowy, który zdecydowanie ułatwi Wam te zadanie.